NATO aktivizon 40 mijë ushtarë, hera e parë që Aleanca përdor këto forca të gatishmërisë

25 Shkurt, 2022 - 8:30 pm

Pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, NATO ka aktivizuar Forcën e saj të Reagimit prej 40 mijë ushtarësh, ku mijëra prej tyre janë nga Amerika.

Gjatë muajve të fundit, aleatët e NATO-s dhe partnerët evropianë kanë mbetur të bashkuar në kundërshtim me kërcënimet kundër paqes dhe sigurisë në Evropë.

Në përgjigje të pushtimit të paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë në Ukrainë, Aleanca ka rreshtuar në mënyrë operacionale forcat e saj detare, tokësore, ajrore, hapësinore dhe kibernetike për të mbrojtur sovranitetin e NATO-s.

“Me planet e reagimit të miratuara nga Këshilli i NATO’s dhe në përputhje me mjedisin në zhvillim të sigurisë, ne tani po përdorim elemente të Forcës së Reagimit të NATO-s”, thuhet në komunikatën e Shtabit Suprem të Fuqive Aleate në Evropë (SHAPE).

Ky është një moment historik dhe hera e parë që Aleanca përdor këto forca të gatishmërisë së lartë në një rol parandalues ​​dhe mbrojtës. Ato përfaqësojnë një forcë fleksibël, të besueshme luftarake, e cila mund të përdoret në mënyra të shumta duke përdorur plotësisht shkathtësinë e tyre të qenësishme.

Këto masa parandaluese janë të kujdesshme dhe rrisin shpejtësinë, reagimin dhe aftësinë për të mbrojtur një miliard qytetarët që janë betuar t’i mbrojnë.

“Ne u jemi mirënjohës aleatëve tanë, Kanadasë dhe Shteteve të Bashkuara për angazhimet e tyre të fundit për të vendosur një shtesë prej 7,460 trupash, duke përfshirë një ekip luftarak të brigadës së blinduar, njësi artilerie, një fregatë detare dhe aeroplan vëzhgimi, për të mbështetur këtë përpjekje të gjerë të Aleancës”, thuhet tutje në komunikatë.

“Ndërsa NATO vendos këtë vigjilencë të shtuar në krahun lindor të Aleancës, forcat ushtarake aleate do të qëndrojnë dhe do të ushtrojnë për të rritur gatishmërinë dhe ndërveprueshmërinë tonë. Ushtarët, marinarët, avionët dhe marinsat tuaj janë gati për të mbrojtur çdo metër të territorit aleat. Ne e admirojmë guximin dhe këmbënguljen e Forcave të Armatosura të Ukrainës dhe qytetarëve në mbrojtjen e vendit të tyre”.

Tutje thuhet se aleanca mbetet e palëkundur në angazhimin kolektiv për të mbrojtur njëri-tjetrin.

“Duke ecur përpara, ne jemi të përgatitur të shfrytëzojmë të gjitha forcat tona për të mbrojtur Aleancën”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme