Ndahen çmimet e edicionit jubilar të ‘EtnoFest’

28 Shtator, 2020 - 1:54 pm

Festivali i Arteve dhe Kulturës Tradicionale pavarësisht gjendjes pandemike ka përmbushur edicionin jubilar të organizimit. Ndërkaq, në përfundimin e këtij festivali juria profesionale ka ndarë edhe çmimet kryesore të Festivalit, shkruan KultPlus.

Dedikuar grave dhe diellit, në edicionin e tij të 10-të, EtnoFest ka sjellur në fshatin Kukaj ekspozita, muzikë live, shfaqje teatrore, diskutime në panel dhe kuzhinë tradicionale mendjehapur (liberale). Ndërkaq këtë edicion nuk kanë munguar as ndarjet e çmimeve.

KultPlus ju sjell të plotë çmimet e këtij viti:

 1. Shfaqja më e mirë: “Gjuetarët e Artemides” – Art Polis, Prishtinë
  2. Perfomanca më e mirë: “Gjuetarët e Artemides” – Art Polis, Prishtinë
  3. Regjia më e mirë : Naser Shatrolli për shdaqjen “Frigoriferi”
  4. Aktori më i mirë : Florent Salihu ne shfaqjen “Frigoriferi”
  5. Aktorja më e mirë: Ajshe Useini në monokomedinë ” Ballkanibalizëm” – Oda -Tetovë
  6. Etno Ansambli më i mirë: “Bresana” -Opojë
  7. Valltari më i mirë – Enver Osmani
  8. Kostumografia më e mirë : Etno ansambli “Katarina Josipi” – Zym i Hasit
  9. Etnoperfomanca më e mirë : dyshja e vallëtarëve Feim Leka dhe Patriot Osmani
  10. Instrumentisti më i mirë: Naser Zeqiri – Bresanë, Opojë
  11. Çmimi i karrierës: Haqif Mulliqi

EtnoFest për herë të parë ka nisur rrugëtimin e tij në shtator të vitit 2011 dhe tashmë është shndërruar në një festival tradicional. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme