Ndihma që SHBA ka premtuar për Ukrainën, si do të shpërndahen paratë

25 Prill, 2022 - 5:30 pm

SHBA ka premtuar një ndihmë ushtarake prej 713 milionë dollarësh për Ukrainën dhe 15 vende aleate, pas takimit të Sekretarit të Shtetit Antony Blinken me presidentin Zelensky të dielën në Kyiv, raporton BBC.

Sipas një zyrtari të lartë të mbrojtjes, rreth 322 milionë dollarë nga kësti i fundit i parave janë caktuar për vetë Ukrainën, për të lejuar vendin të blejë armët e nevojshme për të rifurnizuar forcat e tyre.

Fondet e mbetura do të ndahen midis anëtarëve të NATO-s dhe vendeve të tjera që i kanë ofruar Ukrainës furnizime kritike ushtarake që nga fillimi i luftës dy muaj më parë.

Vetëm javën e kaluar presidenti Biden njoftoi 800 milionë dollarë më shumë armatime “për të rritur më tej aftësinë e Ukrainës për të luftuar në lindje, në rajonin e Donbas”.

Presidenti Biden tha se ajo paketë përfshinte “armë të rënda artilerie, dhjetëra obus dhe 144,000 fishekë municionesh”, si dhe drone taktike.

Në të njëjtën kohë, presidenti amerikan njoftoi 500 milionë dollarë “për popullin e Ukrainës”. Kjo ndihmë e drejtpërdrejtë ekonomike për qeverinë ukrainase do të mbështeste komunitetet lokale “të shkatërruara nga sulmi rus”, tha ai.

Ai e çon ndihmën ushtarake totale të Shteteve të Bashkuara për Kyivin në 3.7 miliardë dollarë që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme