Ndryshimet klimatike i kanë bërë Lojërat Olimpike “Tokio 2020” më të nxehtat në histori

4 Gusht, 2021 - 2:47 pm

Është shfaqja më e madhe në botë, por Lojërat Olimpike “Tokio 2020”kanë qenë shumë larg nga ato të viteve të kaluara.

Lojërat Olimpike të këtij viti u përqendruan në pandeminë Covid-19, me atletët që po përgatiteshin për një garë jashtëzakonisht të qetë pasi spektatorët ishin të ndaluar të shikonin. Protestuesit bënë thirrje që ngjarja tashmë e shtyrë të anulohet tërësisht, duke argumentuar se dyndja e konkurrentëve ndërkombëtarë dhe ekipet e tyre do të çonte në rritjen e rasteve të reja, transmeton KultPlus.

Edhe rastet janë rritur, me disa atletë që e kanë pasur të pamundur të garojnë pasi kanë rezultuar pozitiv me koronavirus, deri më tani gjërat kanë ecur mjaft mirë shikuar nga perspektiva  e pandemisë.

Ndoshta kritikët duhet të ishin përqëndruar në një mysafir tjetër – nxehtësinë, po aq të padëshiruar që ka lënë në hije të keqe në këto lojëra. Megjithëse virusi ishte padyshim shqetësimi më i madh i njerëzve në Tokio 2020, temperatura ka zënë vend qendror që kur filloi ngjarja.

Kjo Olimpiadë duket se do të jetë më e nxehta në histori. Megjithëse janë bërë disa përpjekje për të zbutur nxehtësinë e jashtëzakonshme, vuajtjet e dukshme të atletëve kanë bërë që disa njerëz të vënë në dyshim të gjithë të ardhmen e Lojërave në botën tonë gjithnjë e më të nxehtë./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme