Në arkivolin e mumies 3,600-vjeçare gjenden rroba nusërie

1 Maj, 2020 - 11:09 pm

 Shkencëtarët kanë gjetur mumien e një vajze adoleshente në Egjiptin e lashtë, e varrosur me stoli nusërie.

Thesaret e varrosura me mumien në arkivolin e vjetër 3,600-vjeçar, mendohet se janë një pajë e sendeve të shtrenjta që do të ishin dhuruar për një nuse në një martesë. Zbulimi u bë nga një ekip spanjoll që punonte në një nekropol në Luxor, Egjipt. Ekipi, nga Projekti Djehuty, gjeti arkivolin në një kodër të quajtur Dra Abu el-Naga

Në kohët e lashta, kjo do të kishte qenë në qytetin e Thebës, kryeqytetin e Egjiptit në periudhat e Mbretërisë së Mesme dhe të Re.

Arkivoli prej druri u zbulua në një gjendje mrekullisht të mirë dhe disa nga bojërat e saj të bardha ishin ende të freskëta. Arkivoli i adoleshentes, rezultoi të ishte një thesar i vogël sendesh me vlerë, të cilat ekspertët i kanë lidhur me një skenar të mundshëm martese.

Disa raporte, gjithashtu sugjerojnë se, brenda arkivolit u gjetën rroba nusërie. Arkeologët konstatuan dy vëthë, dy unaza dhe katër qafore, me mumien.

Kjo përfshinte gjerdanet e shkëlqyeshëm me rruaza qeramike, si dhe 75 gurë të çmuar. /konica.al/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme