Në një tempull grek zbulohen mijëra figura të shenjta të lëna nga adhuruesit e lashtë

8 Qershor, 2023 - 11:50 pm

Arkeologët duke gërmuar një vend të shenjtë në majë të kodrës në ishullin Kythnos në Detin Egje kanë zbuluar oferta “të panumërta” qeramike të lëna nga adhuruesit e lashtë gjatë shekujve, tha të mërkurën Ministria e Kulturës e Greqisë.

Në një deklaratë kjo ministri tha se gjetjet nga puna këtë vit përfshinin më shumë se 2,000 figura balte të paprekura ose pothuajse të plota, kryesisht gra dhe fëmijë, por edhe breshka, luanë, derra dhe zogj.

Disa enë ceremoniale qeramike që u zbuluan janë të lidhura me adhurimin e Demeterit, perëndeshës së lashtë greke të bujqësisë dhe vajzës së saj Persefonës, së cilës i ishte kushtuar kompleksi i shenjtërores së gërmuar.

Vendi bregdetar i Vryokastros në Kythnos ishte kryeqyteti antik i ishullit, i banuar midis shekullit të 12-të p.e.s. dhe 7 pas Krishtit, kur u braktis gjatë një periudhe sulmesh piratesh.

Artefaktet erdhën nga rrënojat e pakta të dy tempujve të vegjël, një ndërtesë e gjatë afër që mund të ketë shërbyer si një depo tempulli dhe një gropë aty pranë ku varroseshin figurat e vjetra për të krijuar hapësirë për të rejat. Vendi i shenjtë ka qenë në përdorim për rreth një mijë vjet, duke filluar nga shekulli i VII para Krishtit, shkruan AP, përcjell Klankosova.tv

Gërmimet nga Universiteti grek i Thesalisë dhe Ministria e Kulturës gjetën gjithashtu qeramikë luksoze të importuara nga pjesë të tjera të Greqisë, llamba të zbukuruara dhe fragmente vazosh rituale të përdorura në adhurimin e Demetrës dhe Persefonës në Eleusis, një periferi e lashtë e Athinës.

Është e paqartë se deri në çfarë mase vendi në Kythnos ishte i lidhur me Eleusis – një nga qendrat më të rëndësishme fetare në Greqinë e lashtë, ku perëndeshat adhuroheshin gjatë riteve sekrete që ishin të hapura vetëm për iniciatorët që ndaloheshin të flisnin për atë që shihnin. Shenjtorja në Eleusis dihet se zotëronte tokë në ishull.

Kythnos, në grupin e ishujve të Cyclades, u banua për herë të parë rreth 10,000 vjet më parë. Depozitat e tij të bakrit u nxorën nga mijëvjeçari i 3-të p.e.s., dhe në kohën romake ishte një vend mërgimi politik.

Gërmimet do të vazhdojnë deri në vitin 2025./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme