Në Portin e Qipros vendoset vepra e artistit shqiptar, Besim Çaushit

5 Dhjetor, 2021 - 10:59 pm

Në një ceremoni të realizuar nga nga bashkia e qytetit është inauguruar punimi në bronx i skulptorit përmetar “Paqe në Tokë”.

Porti i Qipros që prej fillimit të muajit nëntor ka për simbol një statujë të realizuar nga skulptori shqiptar Besim Caushi. Në një ceremoni të realizuar nga nga bashkia e qytetit është inauguruar punimi në bronx i skulptorit përmetar “Paqe në Tokë”, (5,5m×4,5m×3,8m).

Besnik Çaushi shprehet se ideja e statujës erdhi nga një bizesmen rus.

“Kjo vepër është kërkuar dhe është sponsorizuar nga një bizesmen rus, i cili donte të bënte një dhuratë për qytetin Shën Napa në Qipro, me temë çështjen e paqes në botë, ndaj dhe vepra u titullua “Paqe në Tokë“,-shprehet skulptori Çaushi.

“Sepse paqja është detyrë e të gjithëve!!! Nëse duam paqe në këtë jetë duhet të flasim për paqe, t’i thurrim lavde….thotë Nënë Tereza”,– u shpreh autori në ceremoninë e inaugurimit.

Skulptori Besim Caushi ka kryer studimet në Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë dhe më pas Akademië e Arteve të Bukura (sot Universiteti i Arteve). Prej vitesh jeton dhe krijon në Athinë, Greqi./dosja.al/ /KultPlus.com

Në Portin e Qipros vendoset vepra e artistit shqiptar, Besim Çaushit

Të fundit

Të ngjajshme