Nën sloganin ‘Ec me mua, çdo hap numrohet’, Shoqata Autizmi marshojnë për të shënuar Ditën Botërore të Autizmit

1 Prill, 2022 - 3:25 pm

Shoqata “Autizmi” do të bëjë një marshim në sheshin “Skënderbeu” në drejtim të sheshit “Zahir Pajaziti”, për të shënuar 2 Prillin, Ditën Botërore të Autizmit, shkruan KultPlus.

“Nën patronatin e Presidentës së Republikës së Kosovës znj.Vjosa Osmani Sadriu dhe me moton “Ec me mua, çdo hap numrohet”, ftoheni të marshojmë së bashku për të shënuar 2 Prillin, Ditën Botërore të Autizmit”, thuhet në njoftimin e tyre.

Për të ecur në përkrahje të fëmijëve me autizëm, do të ofrohen papuçe artistike unike të dizajnuara nga fëmijët me autizëm të Shoqatës Autizmi.

“Qëllimi i ecjes me papuçet e ngjyrosura nga fëmijët është që të bashkëndjejmë me ta si dhe t’i përkrahim ata në talentet dhe potencialet e tyre unike”, thotë Shoqata “Autizmi”.

Në këtë marsh do të bashkangjiten edhe dy organizatat që punojnë me personat me autizëm “Autizmi flet” dhe “Asociacioni Nacional i Autizmit në Kosovë”. /KultPlus.com

Të ngjajshme