Nesër organizohet ceremoni në nder të 143 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit

9 Qershor, 2021 - 6:27 pm

Për nder të 143 vjetorit të Lidhjes së Prizrenit, monumentin e Lidhjes në Prizren, do të organizohet një ceremoni për shënimin e këtij përvjetori, përcjell KultPlus.

Ceremonia do të organizohet nesër duke filluar prej orës 11:00 ku do të mbahet një ekspozitë dhe fjalime për shënimin e përvjetorit të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit.

Në ceremoni do të marrin pjesë Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe personalitete tjera të institucioneve qëndore të jetës politike e kulturore të vendit.

Përgjatë kësaj ceremonie do të bëhen homazhe tek shtatorja e prijësve të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, recital nga aktori, Armend Baloku, si dhe prezentim të veshjeve të Rugovës, Hasit, Lumes, Dibrës, Gurit të Bardhë, Matit, Hotit e Grudës.

Më poshtë gjeni agjendën e plotë e ceremonisë:

10:50  Homazhe te shtatorja e prijësve të Lidhjes Shqiptare të Prizrenit
11:00  Intonimi i Himnit

Fjalë hyrëse, Departamenti i Trashëgimisë Kulturore
Hajrulla Çeku, Ministër i Kulturës, Rinisë dhe Sportit  
Mytaher Haskuka, Kryetar i Komunës së Prizrenit
Glauk Konjufca, Kryetar i Kuvendit të Republikës se Kosovës


11:25 Recital,  Armend Baloku, aktor
11:40 Vizite ne ndërtesën e Lidhjes Shqiptare te Prizrenit
 Prezantim i veshjeve të Rugovës, Hasit, Lumes, Dibrës, Gurit të Bardhë, Matit, Hotit e Grudës./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme