Nga një libër i historisë në tjetrin, Ballkani afër kalimit në fazën e grupeve

12 Gusht, 2022 - 10:22 am

Klubi Futbollistik “Ballkani” është bërë klubi i parë nga futbolli kosovar që ka arritur të sigurojë kalimin në fazën “play-off” në garat evropiane, shkruan KultPlus.

Duke arritur që të fitojë në penallti ndaj Klaksvik si mysafir, është kualifikuar në fazën e play-offit dhe është shumë afër kualifikimit në fazën e grupeve.

Ndeshja e parë e zhvilluar në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë, u mbyll me fitoren e suharekasve me rezultat 3-2, ndërsa me rezultat të përgjithshëm 4-4 përballja shkoi në vazhdime, pastaj në penallti, ku kampioni i Kosovës ishte më i saktë se rivali.

Ballkani tani do të luajë në play-off të Ligës së Konferencës, ku do të përballet me klubin tjetër shqiptar nga Maqedonia e Veriut, Shkupin.

Ndeshja e parë zhvillohet këtë të enjte në Shkup, ndërsa tjetra pas një jave në Prishtinë. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme