Një DJ, YouTuber dhe reper K-pop pritet të udhëtojnë në hënë me SpaceX

9 Dhjetor, 2022 - 11:03 am

Një DJ komercial, reperi K-pop dhe një YouTuber hapësinor do të shkojnë në një udhëtim rreth hënës, pasi ata u zgjodhën nga një miliarder japonez për një fluturim privat të SpaceX, përcjell KultPlus.

Biznesmeni Yusaku Maezawa zbuloi ekuipazhin e tij të premten pas një kërkimi global për individë krijues vitin e kaluar.

DJ amerikan Steve Aoki dhe ylli korean TOP janë zgjedhjet më të profilit të lartë, shkruan BBC.

Fluturimi, i planifikuar për vitin e ardhshëm, mund të jetë udhëtimi i parë i njerëzve në hënë që nga viti 1972.

Anëtarët e tjerë të shpallur të misionit DearMoon janë:

TOP (Choi Seung hyun), një reper i K-pop-it dhe ish-udhëheqës i grupit Big Bang (Kore e Jugut)
Valltarja dhe koreografi Yemi A.D (Republika Çeke)
Fotografi Rhiannon Adam (Irlandë)
Fotografi i jetës së egër Karim Iliya (MB)
Regjisori Brendan Hall (SHBA)
Aktori Dev Joshi (Indi)

Fluturimi i propozuar do të shihte një anije kozmike rreth Hënës, derisa udhëtimi do të zgjaste tetë ditë nga nisja deri në kthim.

Megjithatë, rregullatorët amerikanë nuk kanë dhënë ende leje për raketën Starship nga kompania SpaceX e Elon Musk, me të cilën supozohet të udhëtojë ekuipazhi.

Anija nuk është miratuar as për një udhëtim orbital rreth Tokës dhe është ndalur për 18 muajt e fundit në Teksas, pasi përfundoi një nisje provë në maj 2021. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme