‘Nona’ festa dedikuar gjysheve, energji në qytetin jugor

16 Gusht, 2022 - 11:45 pm

Në edicionin e tretë të festivalit “Nona” që u mbajt në Përmet, krahas koncertit me zërat më të njohur të muzikës shqiptare dhe sazeve të famshme të Përmetit, u organizua edhe një panair ku u ekspozuan punime artizanale dhe gatime tradicionale nga duart e gjysheve.

Kryeministri Edi Rama publikoi sot në rrjetet sociale pamje nga festivali, ku qytetarë të shumtë kanë mbushur sheshin e qytetit.

“Festivali “Nona”, një festë dedikuar gjysheve shqiptare, ka mbyllur edicionin e 3-të tij duke sjellë kaq shumë energji për tre ditë në qytetin jugor. Krahas koncertit me zërat më të njohur të muzikës shqiptare dhe sazet e famshme të Përmetit, u organizua edhe një panair ku u ekspozuan punime artizanale dhe gatime tradicionale nga duart e gjysheve”, u shpreh kryeministri Rama.

Ky është viti i tretë radhazi që organizohet kjo festë e veçantë, dedikuar gjysheve./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme