Novak Djokovic do të largohet nga Australia, humbi betejën për të siguruar vizë

16 Janar, 2022 - 11:45 am

Novak Gjokoviç pritet të dëbohet nga Australia, pasi humbi apelin kundër anulimit të vizës, shkruan BBC, përcjell KultPlus.

Tre gjyqtarë e kanë hedhur poshtë njëzëri ankesën e tij. Ata thonë se do të japin arsyetimin e tyre në një datë të mëvonshme.

‘Saga Djokovic’ zgjati 10 ditë, e më pas tre gjyqtarë kanë dhënë atë që duket të jetë një vendim përfundimtar për praninë e Novak Djokovic në Australian Open.

Përmes një postimi në llogarinë zyrtare, tenisti ka reaguar ndaj këtij vendimi, duke thënë se nuk do ta apelojë këtë vendim.

Novak Djokovic ends practice after shown text by coach, per report

“Unë respektoj vendimin e Gjykatës dhe do të bashkëpunoj me autoritetet përkatëse në lidhje me largimin tim nga vendi”, ka thënë mes tjerash ai.

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, ka lëshuar një deklaratë, duke përshëndetur vendimin.

“Ky vendim për anulim është marrë për arsye të shëndetit, sigurisë dhe rendit të mirë, mbi bazën se ishte në interesin publik për ta bërë këtë. Unë e mirëpres vendimin për të mbajtur kufijtë tanë të fortë dhe për të mbajtur australianët të sigurt”, deklaron Morrison.

Turneu “Australian Open” do të fillojë nga data 17 janar. /KultPlus.com

Novak Djokovic: Tennis star detained ahead of deportation appeal - BBC News

Të fundit

Të ngjajshme