OKB thotë se edhe Ukraina ka faj gati të barabrtë me Rusinë për sulmin në shtëpinë e të moshuarve

9 Korrik, 2022 - 7:40 pm

Kombet e Bashkuara thonë se forcat e armatosura të Ukrainës mbajnë një pjesë të madhe – dhe ndoshta të barabartë – të fajit për një sulm që ndodhi në një shtëpi pleqsh në Luhansk, ku dhjetëra të moshuar dhe pacientë me aftësi të kufizuara u bllokuan brenda pa ujë dhe energji elektrike, dy javë pas Rusia filloi pushtimin e saj.

Sipas AP, autoritetet ukrainase fajësuan forcat ruse, duke i akuzuar për vrasjen e më shumë se 50 civilëve në një sulm të paprovokuar. Të paktën 22 nga 71 pacientët i mbijetuan sulmit, por numri i saktë i njerëzve të vrarë mbetet i panjohur, sipas Kombeve të Bashkuara.

Megjithatë, tani Kombet e Bashkuara thonë se forcat e armatosura të Ukrainës mbajnë një pjesë të madhe të fajit për atë që ndodhi në fshatin Stara Krasnyanka, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Raporti i Zyrës së Komisionerit të Lartë të OKB-së për të Drejtat e Njeriut nuk përfundon se asnjëra palë ka kryer krime lufte, por tha se beteja në shtëpinë e të moshuarve është një shembull i shqetësimeve mbi përdorimin e mundshëm të “mburojave njerëzore” për të parandaluar ushtrinë dhe operacionet në zona të caktuara./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme