займ на карту онлайн потребительский кредит

“One World: Together At Home” ka mbledhur një shumë të madhe të hollash

20 Prill, 2020 - 2:30 pm

Koncerti i mbushur me yje, “One World: Together At Home”, i cili u organizua nga Lady Gaga në bashkëpunim me “Global Citizen”, ka arritur t’i mbledhë 127.9 milionë dollarë për fondacionet të cilat i ndihmojnë të prekurit nga koronavirusi.

Në koncertin e transmetuar live dhe i cili zuri vend të shtunën, performuan disa prej yjeve më të njohur të muzikës, dhe si rezultat, fansat nuk u kursyen në përkrahjen e tyre ndaj këtij projekti bamirës, transmeton Koha.

Lëvizja “Global Citizen” e cila ka për qëllim që t’i japë fund varfërisë ekstreme deri në vitin 2030, në llogarinë e saj në Twitter ka shkruar: “127.9 milionë dollarë të mbledhura për të prekurit nga COVID-19. Kjo është fuqia dhe ndikimi i ngjarjes ‘One World: #TogetherAtHome’. Faleminderit @ladygaga që na ke ndihmuar në krijimin e këtij koncerti historik të transmetuar në mbarë botën. Të gjithë njerëzit anembanë globit, ju lutemi të qëndroni të fortë dhe të sigurt. Së shpejti do të kemi mundësi ta takojmë njëri-tjetrin personalisht.”

Duke iu përgjigjur këtij lajmi, Gaga tha: “Jam e nderuar dhe shumë modeste që kam qenë pjesë e këtij projekti. Faleminderit @GlblCtzn dhe @WHO. Ju dua shumë.”

Ngjarja “One World: Together At Home” e cila zgjati 8 orë dhe u përcoll nga një numër i madh i publikut, I përfshiu performancat dhe fjalimet e disa prej emrave më të njohur të showbizit si: Paul McCartney, Celine Dion, Sir Elton John, Beyonce, Jennifer Hudson, John Legend, Billie Eilish, Matthew McConaughey, Sarah Jessica Parker, Rita Ora, Lizzo, Idris Elba, Jessie J dhe të tjerë.

Para se të fillonte transmetimi i kësaj ngjarjeje, Gaga e përshkroi atë si një letër dashurie për njerëzit anembanë botës.

Pop ylli i njohur i muzikës gjithashtu është kujdesur t’i falënderojë të gjithë për mbështetjen, gjatë një video-mesazhi emocional të postuar në Instagram.

“Thjeshtë dua t’ua bëjë me dije se kjo ngjarje është një letër dashurie për të gjithë ju anembanë globit. Ju dua shumë dhe shpresoj që do ta ndjeni dashurinë e secilit kur ta shikoni koncertin. E bukura e këtij organizimi është se duke e shikuar atë së bashku, duket sikur të gjithë po e përqafojmë njëri-tjetrin,” kishte deklaruar Gaga.

Gjithashtu gjatë ditës, u bë e ditur se disa prej performancave të ngjarjes historikë, “One World: Together At Home”, janë incizuar dhe lansuar në formën e një albumi live.

Incizimi i përmban gjithsej 79 këngë, dhe të gjitha të ardhurat nga shkarkimi i tij do të dhurohen për fondacionin “COVID-19 Solidarity Response Fund for the World Health Organisation”.

Sipas “Global Citizen”, nga shuma e mbledhur prej 127.9 milionë dollarëve, 55.1 milionë do të dhurohen për “COVID-19 Solidarity Response Fund”, ndërsa 72.8 milionë dollarët e mbetura do të dhurohen për punëtorët lokal dhe regjional të cilët shërbejnë në vijën e parë të frontit.

Të ngjajshme