Osmani: Dialogu me Serbinë nuk mund të jetë prioritet pa u siguruar vaksinat për COVID-19

13 Prill, 2021 - 6:36 pm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova nuk mund ta ketë prioritet dialogun me Serbinë, derisa nuk sigurohen vaksinat.

Në një takim me ambasadorin e Çekisë në Kosovës, Pavel Bílek, Osmani u shpreh me shpresë se shtetet mike do ta ndihmojnë Kosovën për sigurimin e vaksinave, në diskutimin që patën mbi pandeminë me COVID-19.

“Kurse Presidentja Osmani, duke u ndërlidhur në këtë temë, theksoi se nuk mund të prioritizohet dialogu me Serbinë, teksa nuk sigurohen vaksinat për qytetarët e Kosovës. Ajo potencoi se në këtë kohë nevojitet solidaritet ndërmjet shteteve, ndaj shfaqi shpresën se Kosova do të ndihmohet nga shtetet mike dhe organizatat ndërkombëtare për sigurimin e sasisë e nevojshme të vaksinave për qytetarët e saj”, thuhet në komunikatë./ KultPlus.com

Të ngjajshme