Osmani fton ish-presidentët në takim “për respektim të memories institucionale”

13 Prill, 2021 - 12:40 pm

Presidentja e Kosovës , Vjosa Osmani ka pritur në takim tre ish-presidentët e Kosovës, Fatmir Sejdiu, Atifete Jahjaga dhe Behgjet Pacolli.

Osmani ka thënë se ka ftuar ish-presidentët për të ndërtuar kulturë të re institucionale të respektimit të memories institucionale, e cila sipas saj është e domosdoshme që shteti të ecën përpara.

“Poashtu për të ndërtuar një model të ri të konsultimit për çështjet e interesin nacional, që t’i zgjidhim problemet me të cilat përballen qytetarët”, ka thënë ajo.

Ajo ka thënë se Sejdiu ka qene pjese historike e vendimmarrjes.

“Jahjaga krijoi një model të shkëlqyeshëm duke shtyrë përpara kauza si çështja e viktimave të dhunës seksuale. Dhe z. Pacolli që ka shërbyer edhe si ministër i jashtëm, bashkëpunojmë me shtetet veç e veç”, ka thënë ajo.

Ish-presidentja Atifete Jahjaga, ka përgëzuar Osmanin për vazhdimin e traditës për konsultim me ish-presidentët.

“Jeni zgjidhja e duhur ne momentin e duhur, ka shumë punë për tu bërë por do të na kesh afër në çdo proces. Ne si gra kemi shumëçka të diskutojmë, kemi parë raportimet e fundit që ende po ballafaqohemi me paragjykimet e shoqërisë tonë që kam menduar se do te kalojnë në fazën time por ende po vazhdojnë”, ka thënë ajo.

Ndërkaq Pacolli ka thënë se është i lumtur që Kosova ka përfaqësim dinjitar duke premtuar se do t’i qëndrojnë afër Osmani. / KultPlus.com

Të ngjajshme