Osmani përkujton 24-vjetorin e masakrës në Rogovë të Hasit

29 Janar, 2023 - 5:30 pm

Në datat 27, 28 dhe 29 janar të vitit 1999 në këtë fshat ranë dëshmorë 21 persona.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës në Rogovë të Hasit.

Postimi i plotë:

“Presidentja Vjosa Osmani ka përkujtuar 24 vjetorin e masakrës në Rogovë të Hasit.

Në vijim gjeni të plotë statusin e Presidentes:

Sot, në 24-vjetorin e masakrës në Rogovë të Hasit, i përkujtojmë dëshmorët e rënë në këtë zonë, luftëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si dhe martirët e rënë si qytetarë të paarmatosur, të cilët makineria vrasëse serbe nuk i kurseu.

Me heroizmin e qëndresën e tyre ata i përforcuan themelet e Kosovës. Ne do t’u jemi mirënjohës përjetë e do t’i përkulemi gjithmonë heroizmit të tyre.

I përjetshëm kujtimi për ta!”, thuhet në postimin e Osmanit. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme