Osmani: Populli i Kosovës i është gjithmonë mirënjohës Kosta Rikës që njohën pavarësinë tonë qysh në ditën e parë të shpalljes

8 Maj, 2022 - 5:30 pm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po vazhdon vizitën e saj në Kosta Rika, ku edhe është takuar me Presidentin e ri të vendit, Rodrigo Chaves, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Osmani ka thënë se i çmonë marrëdheniet e shkëlqyera bilaterale me këtë shtet.

Postimi i plotë:

“Kisha nderin e veçantë që si përfaqësuesja e parë e popullit të Kosovës që viziton Kosta Rikën, të takoj Presidentin e ri të vendit, z.Rodrigo Chaves.

Me Presidentin Chaves u pajtuam që t’i çojmë marrëdhëniet tona të shkëlqyera bilaterale në lartësi të reja, duke përfshirë thellimin e bashkëpunimit në politikën e jashtme dhe rritjen e interaksionit ekonomik e tregtar.

Populli i Kosovës i është gjithmonë mirënjohës Kosta Rikës që njohën pavarësinë tonë qysh në ditën e parë të shpalljes, më 17 shkurt, pikërisht kur Republika e Kosovës filloi kapitullin e saj të ri si një shtet i pavarur e sovran.

Presidentit Chaves i përcolla urimet më të mira në marrjen e përgjegjësive së detyrës së tij të re, udhëheqjes së popullit të Kosta Rikës drejt një të ardhmeje të begatë e të sigurt”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme