Osmani takohet me ambasadorin amerikan Hovenier pas sulmit rus në Ukrainë

24 Shkurt, 2022 - 1:43 pm

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me ambasadorin e SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, ku kanë biseduar për luftën në Ukrainë.

Sot Rusia ka nisur pushtimin e Ukrainës, duke bombarduar disa qytete, ndërsa i është afruar rajonit të kryeqendrës ukrainase Kiev.

“Jam takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë për të diskutuar zhvillimet pas agresionit të paprovokuar të Rusisë kundër Ukrainës dhe ndikimit rajonal të tij. Ne dënojmë fuqishëm agresionin e Rusisë dhe jemi plotësisht të rreshtuar me aleatët për të parandaluar çdo destabilizim të rajonit tonë. Ne qëndrojmë me Ukrainën”, ka shkruar Osmani në Twitter.

E ambasadori i SHBA-së në Kosovë, Jeff Hovenier, po ashtu ka njoftuar për takimin, ai ka thënë se SHBA-ja dhe Kosova janë bashkë dhe përkrahin plotësisht Ukrainën.

“Një bisedë të rëndësishme me Vjosa Osmanin sot në lidhje me sulmin e paprovokuar të Rusisë dhe pushtimin masiv të Ukrainës, të cilin e dënojmë në mënyrën më të fortë të mundshme. Kosova dhe SHBA-ja përkrahin plotësisht dhe qëndrojnë me Ukrainën”, ka shkruar Hovenier./ KultPlus.com

займ на карту мгновенно круглосуточно без отказа 15000 рублей

Të ngjajshme