Pajtim Statovci fiton çmim për letërsi në Finlandë

27 Nëntor, 2019 - 10:46 pm

Autori kosovar në Finlandë Pajtim Statovci rrëmbeu çmimin më të lartë të Finlandës për trillime.

Çmimet më prestigjioze të librave në Finlandë për letërsinë fiktive, jofiktive dhe letërsinë për të rinj u dhanë nga Fondacioni i Librit Finlandez (Suomen Kirjasäätiö) në Helsinki të mërkurën pasdite në Teatrin Bio Rex, njofton Klan Kosova, shkruan KultPlus.com

Çmimi për fiksion shkoi për veprën Bolla(Otava), të cilën juria e quajti “një roman tronditës dhe prekës që magjeps me fuqinë e tij të shprehjes”.

Libri është vendosur pjesërisht në Kosovë, vendi i lindjes së Statovcit. Autori u zhvendos në Finlandë kur ishte vetëm dy vjeç.

Fituesi u zgjodh nga Drejtoresha e Përgjithshme e Yle, Merja Ylä-Anttila. Statovci ka marrë kritika të furishme për punën e tij në të gjithë botën, përfshirë një nominim të kohëve të fundit për çmimin prestigjioz Kombëtar të Librit për romanin e tij të dytë The Crossing. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme