Pamje brenda burgut më të vogël në botë

24 Dhjetor, 2020 - 9:02 am

Burgu në këtë ishull piktoresk – pjesë e arkipelagut të Ishujve Channel – mendohet të jetë më i vogli kudo në botë që është akoma në përdorim.

Ndërtesa vërtet kompakte përfshin vetëm dy qeli pa dritare dhe një korridor. Përshtatjet e gjërave në qeli përfshijnë shtretër të shtruar me dru dhe dyshekë të hollë.

Ky burg – zyrtarisht një “qeli mbajtëse” – u ndërtua në vitin 1856, me të burgosur të mbajtur në të për një maksimum dy ditë, nën rregullat gjyqësore të vendosura në ishull që në shekullin e 16-

Dhe nëse krimi është më i rëndë ose dënimi i nevojshëm zgjat më shumë, autori i krimit dërgohet në skajin më të largët në Guernsey Channel fqinj. Thuhet se një nga të burgosurit më të hershëm të Sark ishte një vajzë shërbëtore e re, e cila u burgos sepse kishte vjedhur një shami xhepi nga zonja e saj.

Ndërsa krimi i fundit i rëndë në ishull erdhi në vitin 1990 kur një fizikan bërthamor francez i quajtur André Gardes u “përplas” nga Franca në ishull (një distancë prej 25 milje) i armatosur me një armë gjysmë automatike. Ai deklaroi se ishte Lord i Sark dhe që ishulli tani ishte nën sundimin e tij. Ai u arrestua një ditë pasi erdhi në breg kur u grushtua në fytyrë nga një prej policëve lokalë. /lajmi.net/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme