Papa Françesku shpërthen në lot teksa po lutej për paqen në Ukrainë

8 Dhjetor, 2022 - 10:00 pm

Papa Françesku u përlot të enjten teksa po lutej për paqen në Ukrainë gjatë një vizite tradicionale në qendër të Romës. Zëri i papës filloi të dridhej teksa përmendi ukrainasit dhe iu desh të ndalonte, pa mundur të fliste, për rreth 30 sekonda.

O Virgjëreshë e Shenjtë, sot desha t’ju përcjell falënderimet e popullit ukrainas…” filloi të lexojë fjalimin e tij, duke qëndruar në këmbë por ndaloi. Pasi turma kuptoi se Papa ishte përlotur, filloi ta duartrokiste. “…e popullit ukrainas për paqen që i kërkojmë Zotit prej disa kohësh”, shtoi më pas Papa.

“Më duhet t’ju ​​përcjell edhe lutjen e fëmijëve, të moshuarve, baballarëve dhe nënave, të rinjve të kësaj toke martire që po vuan shumë” , vazhdoi ai. Që kur Rusia e pushtoi në shkurt, Françesku e ka përmendur Ukrainën në pothuajse të gjitha paraqitjet e tij publike dhe është bërë gjithnjë e më kritik ndaj Moskës./abcnews.al/ KultPlus.com


Të fundit

Të ngjajshme