займ на карту онлайн потребительский кредит

Paralajmërohet bashkimi i grupit legjendar “Van Halen”

23 Maj, 2020 - 2:00 pm

Sammy Hagar, dikur lider i grupit “Van Halen”, ka paralajmëruar bashkimin e anëtarëve kryesorë të bendit.

Hagar, i cili nuk ka luajtur me bendin që prej vitit 2004, është pyetur nga revista “Rolling Stone” rreth së ardhmes së bendit, pas deklaratës së këngëtarit David Lee Roth se grupi kishte marrë fund.

“‘Van Halen’ me shumë gjasa do të jetë në turne gjatë vitit të ardhshëm”, ka thënë Hagar.

Në fund të vitit 2019 u raportua se bashkëthemeluesi i grupit dhe kitaristi kryesor Eddie Van Halen po luftonte me kancerin qe disa vjet, por Hager ka thënë se shëndeti i ish-shokut të bendit është përmirësuar.

“Eddie kishte probleme shëndetësore, por kam dëgjuar se është këndellur. Lutem për atë djalë që e dua fort”, ka shtuar ai.

Hagar iu bashkua grupit në vitin 1986 me “5150” pasi Rothi u largua në kërkim të suksesit si i vetmuar, por këtë sukses kurrë nuk e pa me sy. Ai vazhdoi me grupin përgjatë viteve ’80 e ’90, shkruan KOHA. Së bashku incizuan tre albume si pjesë e Van Halen. Ai u largua në vitin 1996, kur Eddie ktheu Rothin për realizimin e pakos me hitet e grupit.

Rothi përsëri iu kthye bendit në vitin 2007, por basisti Michael Anthony u zëvendësua me djalin e Eddiet, Wolfgangun. Vitin e kaluar, Rothi kishte thënë se ishte përqendruar në koncertet e tij në Las Vegas. “Van Halen nuk do të kthehet ashtu siç jemi mësuar. Eddie (Van Halen) ka për të treguar për këtë, nuk është punë e imja të flas rreth kësaj çështjeje”, kishte thënë Rothi.

Në vitin 2018, Anthony konfirmoi se ishte në bisedime me menaxherin e Van Halen për një ribashkim të mundshëm.

“Kishte plane për verën e vitit 2019”, kishte thënë basisti Anthony. Ndërkaq, Hager beson se bendi ka shumë për të treguar. “Derisa të vdesin Edi ose Alex Van Halen, ata nuk do të marrin fund. Janë dy muzikantë të jashtëzakonshëm dhe jam i mendimit se grupi nuk do të jetë kurrë i marrë fund”.

Të ngjajshme