Paralajmëron Hoti: Po shqyrtohen mundësitë për fillimin e mësimit online

16 Mars, 2021 - 1:48 pm

Situata pandemike është temë e ndjeshme për shumë nga ne, prandaj edhe Kryeminstri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti ka zhvilluar një bisedë me ministrin e Shëndetësisë në detyrë, Armend Zemaj, drejtorin e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, drejtorin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, Valbon Krasniqi dhe zëvendësminstrin e Arsimit, Xhavit Rexhaj.

Situata pandemike e cila filloi me 13 mars, 2020 e deri më 15 mars, 2021, ku Kosova regjistron rreth 77,827 raste me COVID-19, ku 65,060 persona fatmirësisht janë shëruar por 1,715 raste nuk patën fatin e tillë. Kosova gjithashtu është i vetmi vend në Evropë që nuk e ka filluar procesin e vaksinimit, edhe pse kjo do të duhej të ndodhte në Shkurt. Hoti tregon se institucionet përkatëse janë duke i kryer përgatitjet e nevojshme, dhe sapo të vijë rasti, menjëherë do të filloi vaksinimi i qytetarëve.

Përmes një postimi në Facebook, Hoti thotë: “Po shqyrtohen mundësitë për fillimin e mësimit online në të gjitha nivelet e arsimit, për dy javët e ardhshme, duke filluar nga 22 marsi. Vendimi lidhur me këtë çështje pritet të merret sot pasdite”./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme