Paris-soir: Kontesha Geraldinë u prit në mënyrë madhështore në Shqipëri (FOTO)

6 Gusht, 2019 - 2:22 pm

Nga Aurenc Bebja

“Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të rralla të mbretëreshës Geraldinë dhe mbretit Zog, asokohe të fejuar, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar:

Në Tiranë, kontesha hungareze Geraldina Apponyi, e fejuara e mbretit Zog të Shqipërisë, u prit në mënyrë madhështore nga populli i saj i ardhshëm.

Vajza e re, 22 vjeçare, është e bija e kontit Apponyi. Ja ku duket (foto) gjatë arritjes në Tiranë. 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Më poshtë (foto), mbreti Zog paraqitet disa momente përballë kamerave para se t’i bashkohet të fejuarës së tij.

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-soir-1938-kontesha-geraldina-apponyi-e-fejuara-e-mbretitzog-u-prit-ne-menyre-madheshtore-ne-shqiperi-foto-ekskluzive/.

Të fundit

Të ngjajshme