Parqet e Parisit rihapen pas bllokimit nga Covid-19

30 Maj, 2020 - 4:55 pm

Parqet dhe kopshtet në Paris u rihapen të shtunën teksa Franca hyri në fazën e dytë të relaksimit të masave të bllokimit që u imponuan për të penguar përhapjen e Covid-19.

Shumë parizienë më në fund mund të shijojnë piknikun e tyre të parë të verës. Parqet dhe hapësirat e gjelbërta të qytetit rihapen të shtunën pas fjalimit që mbajti të enjten Kryeministrit Edouard Philippe, ku ai njoftoi “rezultate të mira” në betejën kundër Covid-19. Sidoqoftë, disa rregulla do të jenë në fuqi. Vizitorët duhet të mbajnë distancën sociale, këshillohet të mbajnë maska ​​në fytyrë – megjithëse këto nuk janë të detyrueshme – dhe mbledhjet nuk duhet të jenë në më shumë se dhjetë persona.

Njerëzit gjithashtu do të lejohen të bëjnë piknik dhe ushtrime në parqe, por seancat sportive në grup janë akoma të ndaluara. Gjashtëdhjetë parqe të tjera që janë ose terrene lojrash ose janë rinovuar janë përjashtuar nga masat. Këndet e lojërave do të hapen gradualisht për të lejuar pastrim shumë më tërësor.

Kryebashkiaku i Parisit Anne Hidalgo ka bërë presion me javë të tëra që parqet dhe kopshtet e qytetit të rihapeshin, duke argumentuar se kjo do t’u jepte banorëve të kryeqytetit me popullsi të dendur shumë më tepër hapësirë ​​për të lëvizur. “Nëse ne nuk hapni parqe dhe kopshte për të ecur, për të bërë sport apo piknik, Parisienët do të zhvendosen në trotuare ose vende si bregdeti apo lumenjtë ose tek Canal Saint-Martin,” tha Hidalgo.

Kafenetë dhe restorantet do të rihapen në të gjithë vendin nga 2 qershori. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme