Pasaportat më të fuqishme në botë për vitin 2024

11 Janar, 2024 - 2:42 pm

Në një ndryshim të madh të një renditjeje tremujore të pasaportave më të fuqishme në botë, gjashtë vende të paprecedentë janë të lidhur në vendin e parë për dokumentet më të fuqishme të udhëtimit për vitin 2024.

Qytetarët e Francës, Gjermanisë, Italisë, Japonisë, Singaporit dhe Spanjës mund të gëzojnë akses pa viza ose viza në momentin e mbërritjes në një numër të pabesueshëm 194 destinacionesh në mbarë botën – numri më i lartë i regjistruar që kur Indeksi i Pasaportave Henley filloi të gjurmonte liritë e udhëtimit global për 19 vjet. më parë. Indeksi është krijuar nga firma këshilluese për shtetësinë dhe vendbanimin global me bazë në Londër Henley & Partners, duke përdorur të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Kombet aziatike të Japonisë dhe Singaporit kanë dominuar vendin nr.1 për pesë vitet e fundit, por top pesëshja e re është një ngritje triumfuese për Evropën. Finlanda dhe Suedia janë të lidhura me Korenë e Jugut në vendin e dytë – me akses të lehtë në 193 destinacione – ndërsa Austria, Danimarka, Irlanda dhe Holanda janë të tretat (me 192 destinacione).

Belgjika, Luksemburgu, Norvegjia, Portugalia dhe Britania e Madhe janë në vendin e katërt, ndërsa Greqia, Malta dhe Zvicra janë në vendin e pestë.

Australia dhe Zelanda e Re kanë përmirësuar renditjen e tyre dhe tani janë në numrin 6 së bashku me Çekinë dhe Poloninë. Shtetet e Bashkuara dhe Kanadaja, ndërkohë, janë të lidhura në vendin e shtatë, së bashku me Hungarinë, me akses pa viza në 188 destinacione. / KultPlus.com

Të ngjajshme