Pavijoni rus raportohet se nuk do të marrë pjesë në Bienalen e Venecias

27 Shkurt, 2022 - 10:40 pm

Pas pushtimit të Ukrainës, pavijoni rus në Bienalen e Venecias nuk do të zhvillohet siç ishte planifikuar këtë vit, përcjell KultPlus.

Artistët Alexandra Sukhareva dhe Kirill Savchenkov, si dhe kuratori Raimundas Malašauskas, thanë të dielën se nuk do të merrnin më pjesë në pavijon.

Pavijoni Rus duket se sugjeroi se nuk do të presë fare një ekspozitë këtë vit në Bienalen, e cila do të hapet në prill.

“Pavijoni rus do të mbetet i mbyllur”, thanë organizatorët e pavijonit në një postim në Instagram.

Muzeu Garage i Artit Bashkëkohor, një institucion në Moskë që është ndër më të rëndësishmit e këtij lloji në Rusi, tha këtë fundjavë se do të ndalonte përgatitjet për shfaqjet kushtuar Anne Imhof, Helen Marten dhe artistë të tjerë me famë ndërkombëtare.

Lajmi vjen pasi pavijoni i Ukrainës në Bienalen e Venecias është gjithashtu i varur në balancë. Artisti Pavlo Makov dhe kuratoret Lizaveta German, Maira Lanko dhe Borys Filonenko thanë javën e kaluar se shpresonin të vinin në skenë pavijonin këtë vit, por se për shkak të pushtimit, ata “nuk ishin në gjendje të vazhdonin punën në projektin e pavijonit për shkak të rreziku për jetën tonë.”

Vetë Bienalja lëshoi ​​një lutje për paqe javën e kaluar, duke thënë: “Ne shprehim shpresën se diplomacia ndërkombëtare do të gjejë forcën për të ndjekur një zgjidhje të përbashkët paqësore në kohën më të shkurtër të mundshme”. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme