Peleshi tregon historinë e jashtëzakonshme të dy heronjve të heshtur të FA-së: Krenar për ta (VIDEO)

24 Shkurt, 2021 - 5:50 pm

“Disa njerëz shkëputen nga toka dhe takojnë qiellin për të qenë heronj”. E këta janë heronjtë e heshtur të Forcave të Armatosura, të kudo gjendur në ndihmë dhe në mbështetje të qytetarëve.

Të tillë janë edhe rreshter Bledi Zaimi dhe tetar Ermir Locaj, të cilët rrezikojnë edhe jetën e tyre për t’u ardhur në ndihmë të gjithë atyre që kanë nevojë.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi ka publikuar historitë e jashtëzakonshme të dy anëtarëve të FA-së, Bledit dhe Ermirit, duke i cilësuar “heronj të heshtur”.

“Njerëz të zakonshëm në ditë të jashtëzakonshme pranë komunitetit. Rreshter Bledi Zaimi, aeroshpëtues në grupin e helikopterëve dhe tetar Ermir Locaj, vinçier në grupin e helikopterëve”, shprehet Peleshi.

Reshter Bledi Zaimi rrëfen një prej momenteve më të vështira më të cilat është përballur gjatë një operacioni shpëtimi në Mallkuç në 2017-ën. “Në vjen informacioni që në zonën e Mallkuçit rrezikohet jeta e një familje, si fillim. Në jetën time nuk isha përballur ndonjë herë me një tronditje aq të madhe. Shkojmë te familja e parë ku ndodheshin 8 persona”, rrëfen Zaimi, duke shtuar se të parët që u morën ishin gratë dhe fëmijët.

Edhe tetar Locaj tregon ato moment të vështira të shpëtimit të banorëve të cilët kishin dalë në tarracë dhe po kërkonin ndihmë.

Të shpëtosh jetë dhe të shohësh që shpresa rilind sërish nuk është thjesht një punë, por një mision i rëndësishëm për të cilin ata ndihen krenarë./atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme