Pelikani Kaçurrel, atraksioni kryesor për turistët e natyrës dhe vëzhgimit

23 Nëntor, 2020 - 10:34 am

Pelikani Kaçurrel ka gjetur tashmë oazin e qetësisë në Parkun Kombëtarë të Divjakë Karavastasë, duke u kthyer dhe në një emblemë të këtij parku dhe atraksioni kryesor për turistët e natyrës dhe vëzhgimit.

Gjatë vitit 2020, u regjistruan 85 çifte pelikanësh kaçurrel, shifra më e lartë e 40-viteve të fundit në vendin tonë.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi ka publikuar një video nga Parku i Divjakë-Karavasta, të disa Pelikanëve Kaçurrel të cilët shijojnë ujërat e kësaj lagune, ku thekson se kjo specie e rrezikuar ka gjetur strehën e saj në vendin tonë.

“Pelikanët, kjo specie e rrezikuar, banorë të përhershëm të Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta atraksioni kryesor dhe emblema e këtij parku”,- nënvizon Klosi.

Në Parkun e Divjakë Karavastasë, referuar një artikulli të publikuar këtë verë nga AOS Albania, janë regjistruar 85 çifte pelikanësh Kaçurrel. Kolonia është e ndarë në tri nën-koloni të vogla, dhe po prodhon rreth 65 të vegjël të aftë për të fluturuar. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme