Për herë të parë në historinë e SHBA-ve, gruaja indigjene merr postin e rëndësishëm

16 Mars, 2021 - 8:54 pm

Deb Haaland është konfirmuar si sekretare e Brendshme, duke e bërë atë sekretaren e parë të kabinetit indigjen në historinë e SHBA.

60-vjeçarja nga New Mexico do të jetë përgjegjëse për tokën, detet dhe burimet natyrore të vendit, si dhe mbikëqyrjen e çështjeve fisnore.

Senati i SHBA konfirmoi demokraten të hënën, pasi ajo siguroi mbështetjen e senatorëve republikanë përfshirë Lindsey Graham, Lisa Murkosski, Dan Sullivan dhe Susan Collins.

Në një deklaratë pas votimit, Haaland tha se ishte “e gatshme për të shërbyer”.

Haaland është anëtare e Laguna Pueblo, një nga 574 kombet fisnore sovrane të vendosura në 35 shtete. Ajo është amerikania më e moshuar indigjene në qeverinë e SHBA që nga republikani Charles Curtis,  anëtar i kombit Kaw i vendosur në atë që tani është Kansas, i cili shërbeu si nënkryetar i Herbert Hoover midis 1929 dhe 1933.

Ajo do të drejtojë rreth 70,000 personel që mbikëqyrin një të pestën e të gjithë tokës në SHBA dhe 1.7 miliard hektarë vija bregdetare, si dhe administrimin e parqeve kombëtare, strehëzave të kafshëve të egra dhe burimeve natyrore si gazi, nafta dhe uji. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme