Për herë të parë që nga zjarri, koncerti i Krishtlindjes mbahet në Notre-Dame

1 Dhjetor, 2020 - 1:28 pm

Abacia e Notre-Dame do të japë një koncert në prag të Krishtlindjes, pa një audiencë, në katedralen e Notre-Dame e shkatërruar nga flakët në 2019, njoftoi sot Kryepeshkopi i Parisit, Michel Aupetit, në një njoftim për shtyp.

“Ky koncert, i drejtuar nga Henri Chalet, drejtori i abacisë, do të mbledhë bashkë 20 këngëtarë nga kori i të rriturve, të shoqëruar nga Yves Castagnet në organo, si edhe nga dy solistë: Julie Fuchs (soprano) dhe Gautier Capuçon (violonçel)”, shtoi ai.

Koncerti do të zhvillohet në pajtueshmëri të rreptë me standardet aktuale shëndetësore.

Kjo është ngjarja e tretë e organizuar në katedralen e Notre-Dame që nga zjarri i 15 prillit 2019, që shkatërroi pjesërisht ndërtesën.

Më 10 prill, kryepeshkopi organizoi një “kohë meditimi”, me rastin e së Premtes së Madhe, në një katedrale të zbrazët, pa besimtarë.

Më 15 qershor 2019, Michel Aupetit kremtoi një meshë para rreth 30 personave./ atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme