Përdoruesit e verifikuar të Twitter së shpejti mund të duhet të paguajnë një tarifë mujore

31 Tetor, 2022 - 11:07 am

Pas marrëveshjes prej 44 miliardë dollarësh të Elon Musk për të blerë Twitter, disa media raportuan se ai mund të nisë së shpejti një metodë të re për të gjeneruar të ardhura në platformën sociale duke i detyruar përdoruesit të paguajnë për ‘distinktivët e tyre të verifikimit’, përcjell KultPlus.

Burime të njohura me këtë çështje i thanë Platformer, një buletin i krijuar nga Casey Newton, një ish-redaktor i The Verge, se drejtuesit e Twitter kaluan fundjavën duke diskutuar një ndryshim të mundshëm në platformën sociale ku përdoruesit do të duhet të paguajnë për t’u abonuar në Twitter Blue ose për të humbur distinktivët.

Twitter Blue, një abonim mujor prej 4,99 dollarësh, u lançua vitin e kaluar si oferta premium e platformës, duke u dhënë përdoruesve akses në veçori të reja si ikonat e aplikacioneve të personalizueshme, aftësinë për të zhbërë ose shënuar tweet-et dhe një “modalitet lexuesi” për të parë më lehtë temat e gjata të postimeve. Një abonim i nivelit të verifikimit mund të kushtojë deri në 19,99 dollarë në muaj, raportoi The Verge.

Aktualisht i disponueshëm vetëm në SHBA, Kanada, Australi dhe Zelandën e Re, lansimi i Twitter Blue ka pasur probleme me tërheqjen e veçantë dhe veçoritë e kufizuara – por lidhja e verifikimit me tarifën e abonimit mund të rrisë popullaritetin e tij. Nëse Twitter kërkon pagesë për statusin e tij të verifikuar, do të ishte aplikacioni i parë i madh amerikan i mediave sociale që e bën këtë, pasi shumica e platformave e ofrojnë këtë veçori falas.

Procesi aktual i verifikimit, të cilin Musk e ka përshkruar më parë si “sikur Kafka të kishte një 8-top magjik”, është dënuar prej kohësh si një status “elitar”, me kërkesa të ngushta të pranueshmërisë që ndonjëherë konsiderohen të njëanshme ndaj përdoruesve mesatarë. Lidhja e verifikimit me modelin e abonimit me pagesë do të krijonte kritere më të qarta për marrjen e një distinktiv, si dhe do të gjeneronte të ardhura shtesë për platformën e mediave sociale.

Megjithëse masa nuk është finalizuar, burimet i thanë Platformer-it, Musk në të kaluarën ka postuar se si ai e urren reklamën dhe në paraqitjen e tij të marrjes së investitorëve u zotua të shkurtojë varësinë e platformës në të ardhurat nga reklamat dhe të rrisë të ardhurat mesatare për përdorues. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme