Përshkallëzohet bojkoti publicitar ndaj FB

9 Korrik, 2020 - 6:30 pm

San Françisko, 9 korrik – Shoqatat, origjina e një bojkoti publicitar kundër Facebook dolën të zhgënjyera nga një takim me shefat e tij dhe madje edhe më të vendosura për të galvanizuar qindra markat që i kërkojnë rrjetit social të luftojë më mirë kundër përmbajtjeve me urrejtje dhe të dëmshme.

“Jam shumë e zhgënjyer që Facebook vazhdon të refuzojë që të tregohet i përgjegjshëm përballë përdoruesve të tij, reklamuesve të tij dhe shoqërisë në përgjithësi”, theksoi Jessica Gonzalez, bashkëkryetare e shoqatës ”Free Press”, pas takimit me video-konferencë me Mark Zuckerberg, themelues dhe drejtues i Facebook, dhe numrin dy, Sheryl Sandberg.

“Unë shpresoja të shihja përulje dhe reflektim të thellë në ndikimin disproporcional të Facebook në opinionin publik, besimet dhe sjelljen, si dhe dëmet e shumta që ai ka shkaktuar në jetën reale”, theksoi ajo në një deklaratë.

“Takimi ishte një zhgënjim”, deklaroi për gazetarët Rashad Robinson, presidenti i “Color of Change” duke shtuar se nuk kishin marrë përgjigje për pyetjet e bëra.”

Organizatorët premtuan se bojkoti, tashmë i nisur nga një mijë kompani si Adidas, Levi’s, Coca-Cola, Starbucks… do të vazhdojë për aq kohë sa Facebook nuk do të angazhohet të reagojë kundër përmbajtjeve që promovojnë racizmin, diskriminimin dhe urrejtjen.

Lëvizja #StopHateForProfit filloi disa javë më parë nga organizatat e të drejtave civile në sfondin e protestave kundër racizmit dhe dhunës policore në vend/ATSH / KultPlus.com

Picture taken on May 12, 2012 in Paris shows an illustration made with figurines set up in front of Facebook’s homepage. Facebook, already assured of becoming one of the most valuable US firms when it goes public later this month, now must convince investors in the next two weeks that it is worth all the hype. Top executives at the world’s leading social network have kicked off their all-important road show on Wall Street — an intense marketing drive ahead of the company’s expected trading launch on the tech-heavy Nasdaq on May 18. AFP PHOTO/JOEL SAGET (Photo by Joël SAGET / AFP) (Photo credit should read JOEL SAGET/AFP/Getty Images)

Të ngjajshme