Pesë vendet ku ka gjasa më shumë të infektoheni me koronavirus

24 Shtator, 2021 - 2:59 pm

Koronavirusi po vazhdon të përhapet me shpejtësi në të gjitha vendet e botës.

Dr Sanjay Gupta, renditi pesë vende ku ka më shumë gjasa të transmetohet COVID-19.

“Janë vërtet këto pesë vende kryesore ku transmetimet virale po ndodhin në shoqërinë tonë,” thotë Dr. Gupta, transmeton KultPlus.

Objekte fetare

Përkundër faktit se shumë ndërtesa fetare nuk kanë pësuar kufizime nga autoritetet kompetente, duhet të keni kujdes kur vizitoni, sepse për shkak të fluksit të madh të njerëzve, virusi transmetohet lehtësisht në këto vende.

Hotele

Qëndrimi në shtëpi është mënyra më e mirë për të mbrojtur veten dhe të tjerët nga COVID-19.

Është e qartë se hotelet janë vende të rrezikshme për përhapjen e koronavirusit për shkak të fluksit të njerëzve, transmeton Telegrafi.

Klubet

Dr Anthony Fauci, një ekspert amerikan i sëmundjeve infektive dhe drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha se “Ne duhet të marrim vërtet seriozisht mbajtjen e maskave gjatë gjithë kohës dhe shmangien e tubimeve në klube.”

Kafenetë

Në qytetet në të gjithë botën, shpërthimi i coronavirusit shoqërohet me restorante, kafene dhe palestra. Tani, një model i ri që përdor të dhënat e telefonit celular për të hartuar lëvizjet e njerëzve sugjeron që këto faqe mund të jenë përgjegjëse për shumicën e infeksioneve në qytetet amerikane, percjell telegrafi.

Një ekip shkencëtarësh përdorën modelin për të simuluar skenarë të ndryshëm, dhe ata zbuluan se hapja e një restoranti me kapacitet të plotë çoi në rritjen më të madhe të infeksioneve. Pastaj ka palestra, kafene dhe hotele dhe motele.

Restorante

Një mënyrë e zakonshme se si mund të infektoheni nga coronavirusi është të qëndroni në shtëpi me të huajt të cilëve u hiqen maskat. Sigurisht, ju duhet të hiqni maskën për të ngrënë. Kjo është arsyeja pse restorantet janë kaq problematikë. / KultPlus.com

Të ngjajshme