Pfizer dhe BioNTech: Doza e tretë, efektive për ta luftuar Omicronin

8 Dhjetor, 2021 - 6:30 pm

Kompanitë Pfizer dhe BioNTech kanë thënë se rritja e vaksinimit me vaksinën kundër koronavirusit premton se do të ketë efekt në mbrojtjen efektive nga varianti Omicron.

Sipas tyre doza e tretë siguron nivel të ngjashëm të antitrupave kundër Omicronit, sikurse dy dozat për variantet tjera, raporton BBC.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, paraprakisht ka thënë se vaksinat janë të efektshme kundër rasteve më të rënda me Omicron.

Hulumtimet anembanë botës janë duke mbledhur të dhëna rreth këtij varianti./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme