Pianistja franceze do të publikojë albumin e saj të gjashtë në moshën 106-vjeçare

8 Shkurt, 2021 - 10:59 pm

Pianistja Colette Maze është 106-vjeçare dhe së shpejti do të publikojë një album të ri.

Siç e pranoi vetë kjo artiste nga Parisi në një intervistë, ajo filloi të luante piano në moshën katër vjeç, në mënyrë që të gjente strehë në botën e krijimtarisë nga prindërit e rreptë.

Ajo më së shumti kënaqet duke luajtur kompozime nga Schumann, Chopin dhe Debussy dhe ajo i tha Reuters se “muzika është ushqimi i saj, për shpirtin, por edhe për zemrën”.

“Nëse ndaloj së luajturi, do të duhet të gjej një mënyrë tjetër për të kënaqur imagjinatën time. Ndoshta dikush ka nevojë për ëmbëlsira, por unë kam nevojë për një piano – gishtat e mi duhet të ndiejnë çelësat,” tha ajo.

Nga rruga, albumi i saj i gjashtë është regjistruar tashmë, por për shkak të pandemisë, ai nuk është publikuar ende./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme