Poçari sirian ruan zanatin shekullor

22 Dhjetor, 2020 - 4:44 pm

Brenda një punishteje me pluhur dhe të errët në brigjet e lumit Jaghjagh në verilindje të Sirisë, Misak Antranik Petros përdor një rrotë qeramike antike për të krijuar forma të ndryshme nga argjila.

Poçari sirian 85-vjeçar me origjinë armene tha se familja e tij ka praktikuar zanatin për më shumë se 450 vjet. “Profesioni u transferua nga një brez në tjetrin si një trashëgimi,” tha ai. “Tani, djali im po e merr atë”./ KultPlus.com

Të ngjajshme