Poezia që përshkruan vdekjen dhe dhimbjen e shqiptarëve nëpër botë

2 Korrik, 2019 - 11:30 pm

Sot në një liqe të Italisë u gjend trupi i pajetë i një futbolliste të re shqiptare Florjana Ismailit, e cila jetonte dhe vepronte në Zvicër duke luajtur për kombëtarën e Zvicrës.

Ishte shkuar për tu argëtuar por kjo ditë u kthye në kobë për të, familjen dhe gjithë shqiptarët.

Ky është rasti më i freskët mirëpo qindra shqiptarë janë duke vdekur nëpër botë në mënyra të ndryshme, dhe përvec që është e kobshme vdekja e tyre, dhembja bëhet më e rënd kur ndërrojnë jetë në një vend të huaj, shkruan KultPlus.

Ketë dhimbje e kishte përshkruar edhe ish-Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova i cili përvec politikës pas vetes la gjurmë edhe me penë.

Kjo është poezia e cila të kujton dhe rikujton plagën e pashëruar të shqiptarëve, të cilët vazhdojnë të zhduken dhe të jepin shpirt larg atdheut:

Kur dëgjoj që vdes në botë, 
një njeri i vendit tim, 
jam në zemer i pikëlluar, 
se vdes një copë e shpirtit tim.

Florijana Ismaili ndërroi jetë në moshën 24-vjeçare tragjikisht duke u mbytur në liqenin Como në Itali./KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme