Polonia kërkon të blejë shtëpinë e Marie Curie-t

11 Maj, 2021 - 7:57 pm

Qeveria polake ka në plan të blejë shtëpinë verore të nobelistes polake Marie Curie, e cila është për shitje në periferi të Parisit, Saint-Remy-les-Chevreuse.

“Ky vend është pjesë e historisë polake”, shkroi të hënën në Twitter, kryeministri Mateusz Morawiecki, transmeton KultPlus.

Ideja e blerjes së shtëpisë lindi kur prona u vendos në shitje për një çmim prej 790 000 eurosh (959 000 dollarë).

”Prona ka gjithashtu nevojë për rinovime të cilat do të kushtonin rreth 200 000 euro”, sipas gazetës ”Le Parisien”.

Marie Sklodowska-Curie dhe bashkëshorti Pierre e përdorën pronën si një rezidencë verore midis 1904 dhe 1906, por e braktisën atë menjëherë pasi Pierre vdiq në një aksident automobilistik.

”Nëse shtëpia blihet nga qeveria polake, ajo do të shërbejë si një muze kulturor dhe do të tregojë arritjet shkencore të Sklodowska-Curie”, theksoi zëdhënësi i qeverisë polake Piotr Mueller.

Maria Sklodowska-Curie u lind në Varshavë në 1867 dhe filloi studimet në Sorbonne në Paris në 1891. Ajo më vonë u bë një qytetare e natyralizuar franceze.

Ajo u bë gruaja e parë që fitoi një çmim Nobel, duke ndarë nderin e vitit 1903 në fizikë me Pierre dhe Henri Becquerel për punën e tyre pioniere për radioaktivitetin.

Ajo mori çmim Nobel në Kimi edhe në 1911 për zbulimin e dy elementeve: radium dhe polonium, ky i fundit u emërua pas vendit të tij të lindjes.

Sklodowska-Curie ishte personi i parë dhe mbetet e vetmja grua që ka fituar çmimin Nobel dy herë. /atsh/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme