займ на карту онлайн потребительский кредит

Pranvera Hyseni fitoi çmimin e astronomisë nga një organizatë ndërkombëtare

23 Janar, 2021 - 10:02 pm

Drejtoresha e “Astronomy Outreach of Kosovo”, Pranvera Hyseni ka fituar një çmim të rëndësishëm nga një organizatë ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Hyseni ka shpërndarë në facebook një fotografi teksa në duar mban çmimin “Michael D. Reynolds” nga Organizata Ndërkombëtare e Vëzhguesve Hënorë dhe Planetarë.

Këtë çmim, Pranvera e mori në shenjë vlerësimi dhe mirënjohje për kontributin e dhënë në popullarizimin e shkencës së Astronomisë.

“Organizata në fjalë gjithashtu ka dhuruar një shumë të konsiderueshme financiare për të mbështetur ndërtimin e observatorit të parë në Kosovë”, ka bërë të ditur Hyseni.

Një asteroid në gjithësi ka marrë emrin e vajzës nga Vushtrria, që njihet si “Asteroid 45687 Pranverahyseni”. / KultPlus.com

Të ngjajshme