Presidenti i shtetit të varfër që i bën statujë ari qenit të preferuar

12 Nëntor, 2020 - 3:52 pm

Presidenti i Turkmenistanit, Gurbanguly Berdymukhamedov, ka inauguruar një statujë ari të racës së preferuar të qenit të tij në kryeqytetin e këtij vendi, Ashgabat, ndonëse një pjesë e madhe e popullit është në varfëri.

Kreu i shtetit të Azisë Qendrore personalisht e zbuloi statujën gjashtë metra të lartë. Raca Alabay është një racë e qenit të barinjve në Azinë Qendrore dhe cilësohet si trashëgimi kombëtare në Turkmenistan.

Kjo nuk është hera e parë që presidenti turkmen e nderon këtë racë qensh. Vitin e kaluar, ai shkroi një libër për këto kafshë, shkruan BBC

Pavarësisht bukurisë së statujës, një pjesë e madhe e popullsisë së Turkmenistanit mund të mos i jetë gëzuar shumë kësaj vepre, sepse jeton në varfëri. Ky shtet radhitet në mesin e vendeve me më së paku liri të medieve nga organizatat ndërkombëtare, madje gjendet edhe më poshtë se Koreja Veriore.

Statuja e qenit është vendosur në një zonë banimi që është ndërtuar për shërbyesit civilë, ndërsa kostoja e objetit nga ari nuk dihet.

Mediet shtetërore thanë se kjo statujë i reflekton krenarinë dhe vetëbesimin e qenit Alabay.

Në dhjetor të vitit 2011, organizata “Transparency International” e vlerësoi Turkmenistanin si vendin e tretë më të korruptuar në botë. /gazeta express/ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme