Presidenti Meta: Akademia e Studimeve Albanologjike duhet të fuqizohet

13 Tetor, 2021 - 8:35 pm

Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë në Akademinë e Studimeve Albanologjike, ku ndër të tjera vlerësoi rolin e madh të kësaj akademie për forcimin e identitetit tonë kombëtar.

“Të shohësh nga afër kryeveprat dhe dëshmitë e forta të civilizimit të hershëm europian të kombit shqiptar, autokton në trojet e veta, është vërtet një ndjesi e papërshkrueshme krenarie dhe emocionesh”, tha Meta.

Presidenti u shpreh se “ishte një kënaqësi shumë e veçantë të vizitoje Akademinë e Studimeve Albanologjike dhe të bisedoje hapur me Profesor Luan Përzhitën dhe ekipin e mrekullueshëm të akademikëve, profesorëve dhe restauratorëve, të cilët punojnë me shumë përkushtim, për të ruajtur dhe promovuar një trashëgimi historike dhe kulturore të jashtëzakonshme, e cila duhet të jetë një prioritet edhe më i rëndësishëm mbarëkombëtar, për të gjitha institucionet shtetërore dhe jo vetëm”.

“Akademia e Studimeve Albanologjike, me një rol të madh për forcimin e identitetit tonë kombëtar, meriton të fuqizohet dhe të mbështetet më shumë”, tha Meta./atsh/KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme