Presidentja Osmani: Udhëheqja e Ibrahim Rugovës është shembull e model të cilin duhet ta kujtojmë çdo ditë

2 Dhjetor, 2022 - 10:40 am

Sot shënohet 78-vjetori i lindjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani e ka kujtuar ish-presidentin përmes një statusi në rrjetet sociale, duke e cilësuar Rugovën si ideator të shtetit të pavarur të Kosovës e si prijës i parë i saj.

“Sot shënojmë 2 dhjetorin, ditën e lindjes së Presidentit të parë, historik, të Kosovës, dr. Ibrahim Rugovës, njeriut i cili e udhëhoqi popullin e vet drejt lirisë dhe pavarësisë. Presidenti Rugova ishte ideator i shtetit të pavarur të Kosovës e prijës i parë i saj. Me urti e dije të pashoqe, ai arriti ta artikulonte politikisht vullnetin e qytetarëve të Kosovës për të jetuar të lirë, në tokën e tyre e në shtetin e tyre”, shkruan Osmani.

Tutje Osmani është shprehur se udhëheqja e tij është shembull.

“Udhëheqja e tij është shembull e model të cilin duhet ta kujtojmë çdo ditë e me të cilin duhet të mishërohemi, në mënyrë që vizionin e Presidentit Rugova për shtet ta bëjmë edhe më kuptimplotë, duke e jetësuar çdo ditë atë”, shprehet Osmani.

Presidenti Rugova, për shkak të rolit të tij në historinë e Kosovës, është quajtur “Ati i Kombit” dhe “Gandi i Ballkanit”, ndërsa pas vdekjes është shpallur Hero i Kosovës.

Presidenti Rugova vdiq më 21 janar të vitit 2006 dhe u varros me nderime të larta shtetërore dhe ushtarake./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme