Princi Harry dhe Meghan Markle reagojnë për situatën në Afganistan: Bota është jashtëzakonisht e brishtë tani, jemi pa fjalë

18 Gusht, 2021 - 1:03 pm

Princi Harry dhe Meghan Markle kanë thënë se përparimi i talebanëve në Afganistan i ka lënë ata ‘pa fjalë’ dhe ‘zemërthyer’ në një deklaratë të gjerë që trajton gjithashtu krizën COVID-19 dhe katastrofën natyrore në Haiti.

Deklarata e gjatë, e lëshuar përmes faqes së shkëlqyeshme të Fondacionit Archeëell të çiftit, u bën thirrje ndjekësve të mbështesin organizatat përfshirë Kuzhinën Qendrore Botërore, por nuk arriti të thotë se sa do të donin personalisht ose detaje se si do të ndihmojnë.

Por çifti u kritikua nga një ekspert mbretëror i cili e quajti atë “një përpjekje tjetër për të krijuar një familje mbretërore të zgjuar alternative” dhe nga përdoruesit e mediave sociale të cilët e quajtën deklaratën “publicitet të paqartë duke kërkuar fjalë boshe” dhe thanë se ishte “e parëndësishme”. Pa përmendur faktin se si ata personalisht do të ndihmojnë në krizë.

Getty Images

Biografja e Princit Harry, Angela Levin i tha rubrikës Femail të DailyMail: “Unë mendoj se komentet madhështore, komode dhe të kujdesshme të Harryt dhe Meghanit për situatën në Afganistan, katastrofën në Haiti dhe variantet e reja të COVID është një shembull tjetër i tyre që përpiqen të krijojnë një lloj familje mbretërore alternative të zgjuar”.

Ashtu si shumica e gjesteve të tyre “të dhembshura” nuk ka asnjë indikacion se çfarë do të bëjnë ata vetë dhe nëse ndonjë donacion do të kalojë përmes Fondacionit Archeëell.

“Komenti i tyre se ata duan të” lehtësojnë vuajtjet mes atyre që njohim dhe atyre që nuk mund t’i takojmë kurrë – që do të dëshmojnë humanitetin tonë”, tingëllon aq i ngjashëm me komentin e tyre të fundit, ne duhet të jemi të mëshirshëm “me ata që i njohim dhe ata që nuk i njohim” – kjo e bën atë të tingëllojë po aq e rreme”, vazhdoi biografja.

Meghan Markle donte dëshpërimisht të ishte pjesë e festës VIP të 60-vjetorit të Barack Obamës, por ajo dhe Harry nuk ishin të ftuar

Kjo vjen një ditë pasi Duka i Sussex-it, 36 vjeç, i cili kaloi 10 vjet në Ushtrinë Britanike dhe kreu dy turne në Afganistan, lëshoi një deklaratë përmes Fondacionit të Lojërave Invictus për t’i nxitur veteranët të “kontaktojnë njëri -tjetrin dhe të ofrojnë mbështetje”.

Mes skenave të afganëve të frikësuar që përpiqen të ikin nga një kthim në sundimin mizogjinist brutal pasi talebanët pushtuan kryeqytetin Kabul, deklarata e Harryt dhe Meghanit, e redaktuar me drejtshkrimin amerikan, thotë: “Bota është jashtëzakonisht e brishtë tani. Ndërsa të gjithë ne ndiejmë shtresat e shumta të dhimbjes për shkak të situatës në Afganistan, ne mbetemi pa fjalë”.

“Ndërsa ne të gjithë shikojmë katastrofën humanitare në rritje në Haiti, dhe kërcënimin e saj që të përkeqësohet pas tërmetit të fundjavës së kaluar, neve na mbetet zemra e thyer”, thonë ata.

“Dhe ndërsa të gjithë jemi dëshmitarë të krizës globale të shëndetit në vazhdim, e përkeqësuar nga variantet e reja dhe dezinformatat e vazhdueshme, ne jemi të frikësuar”.

“Kur ndonjë person ose komunitet vuan, një pjesë e secilit prej nesh e bën këtë me ta, pavarësisht nëse e kuptojmë apo jo. Dhe megjithëse nuk kemi për qëllim të jetojmë në një gjendje vuajtjesh, ne, si popull, po kushtëzohemi ta pranojmë atë. Është e lehtë të gjendemi duke u ndjerë të pafuqishëm, por ne mund t’i vendosim vlerat tona në veprim – së bashku”.

“Për të filluar, ne ju inkurajojmë të bashkoheni me ne në mbështetjen e një numri organizatash që bëjnë punë kritike. Ne gjithashtu i nxisim ata që janë në pozita me ndikim global që të avancojnë me shpejtësi dialogët humanitarë që pritet të zhvillohen këtë vjeshtë në tubimet shumëpalëshe siç janë Asambleja e Përgjithshme e OKB -së dhe Samiti i Liderëve të G20”.

“Si bashkësi ndërkombëtare, janë vendimet që marrim tani – për të lehtësuar vuajtjet midis atyre që njohim dhe atyre që nuk mund t’i takojmë kurrë – që do të dëshmojnë humanizmin tonë”.

Një pjesë e dytë, e nënshkruar nga ‘Ekipi Archeëell’ dhe e titulluar ‘Angazhimi Archeëell’ shton: “Ashtu si shumë prej jush, ne po shikojmë nga afër krizat që po ndodhin në të gjithë botën tani, dhe ne jemi zemërthyer”.

“Archeëell është i përkushtuar për të vënë në veprim vlerat tona dhe ne shpresojmë të bëjmë atë që mundemi për të arritur momentin duke ofruar mbështetje për komunitetin ushtarak dhe trupat që shërbyen në Afganistan, si dhe për popullin afgan që përballet me dhunën dhe terrorin”.

“Ne po mbështesim reagimin e urgjencës në Haiti me partnerin tonë Ëorld Central Kitchen, e cila po punon me organizatat lokale që po ndihmojnë me përpjekjet e rimëkëmbjes për të shpëtuar jetë dhe për të ruajtur shëndetin e atyre që janë në terren.

“Së fundi, në këtë sfond, ne jemi plotësisht të vetëdijshëm se rritja e variantit Delta/COVID-19 ka rrezikuar shëndetin dhe sigurinë e familjeve në të gjithë botën”.

“Ne po punojmë për të mbështetur barazinë e vaksinave përmes angazhimit tonë për të luftuar përhapjen e dezinformatave, si dhe partneritetet tona të vazhdueshme me Vax Live dhe Global Citizen”.

“Ne e pranojmë se shumë prej jush mund të ndihen të pafuqishëm tani ndërsa shikoni se si gjendja e botës rrotullohet me shpejtësi. Mund të ndjehet çorientuese dhe mposhtëse, por ne kemi besim në fuqinë e qëllimit, veprimit dhe angazhimit të përbashkët për mirëqenien tonë kolektive”.

Deklarata e çiftit përfundon me fjalinë: “Kujdesuni për veten tuaj dhe le të vazhdojmë të kujdesemi për njëri -tjetrin. Faleminderit, Ekipi Archeëell”./KultPlus.com

Getty Images

Të ngjajshme