Prishtina feston 22 vjetorin e çlirimit me 22 aktivitete

1 Qershor, 2021 - 10:39 am

Komuna e Prishtinës ka publikuar programin e aktiviteteve të muajit qershor, përcjell KultPlus.

Më 11 qershor, Prishtina shënon edhe 22 vjetorin e çlirimin dhe pikërisht për këtë 22 vjetor, kryeqyteti do të jetë qendra e 22 aktiviteteve të ndryshme.

”Qershori na kujton kohën kur Prishtina nisi të frymojë lirshëm.

11 Qershori, Dita e Çlirimit të Prishtinës, konsiderohen si ngjarja që ka shënuar kthesën më të madhe në historinë e vendit tonë.

Andaj, këtë 22 vjetor do ta festojmë me 22 aktivitete socio-kulturore dhe sportive.

Këto aktivitete, Komuna e Prishtinës i sjell në bashkëorganizim me partnerë të ndryshëm”, thuhet në njoftim.

Më poshtë gjeni listën e plotë të aktiviteteve të organizuara nga Komuna e Prishtinës për këtë muaj.

01 Qershor – Prishtina Feston
02 Qershor – Festivali Multikulturor “Gruaja, arkitekte e shoqërisë”
03 Qershor – World Bicycle Day – Dita Botërore e Biçikletës
04 Qershor – Marco Castelli / Live, Soundtrack për filmin “L’Inferno” (1911)
05-06 Qershor – KSDW, Kosovo Sustainable Delevopment Week
09 -16 Qershor – Festivali i muzikës dhe artit për fëmijë “El Maestro”
10-18 – RED BULL NEYMAR Jr’s Five 2021
11 Qershor – 22 VJET LIRI
13 Qershor – Gërmia Ultra Trail
14 Qershor – Chopin Piano Fest Prishtina
15-30 Qershor – Days of German Language
17-21 Qershor – Atmospheres Musique
18 Qershor – Koncert muzikor dedikuar kompozitorit Aleksandër Peci
19 Qershor – Loja e Yjeve
20 Qershor – Festivali i Baballarëve
22 Qershor – Monografia “Muharrem Qena”
22 Qershor – Guerilla Art Festival, Urban Elements, 7th Edition
24 Qershor – Shfaqja Teatrale “Hollyshit”
26 Qershor – Koncert Muzikor – ZëADA
26-27 Qershor – 3X3 Prishtina
27 Qershor – Koncert / Orkestra e Filharmonisë së Kosovës – Mbyllja e sezonit 2020/2021
30 Qershor – Autostrada Biennale

Të gjitha aktivitetet do të mbahen në përputhshmëri të plotë me masat e vendosura nga Qeveria për parandalimin e virusit Covid-19. / KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme