Prishtina ‘Kuq e Zi’, nesër shënon 28 nëntorin me shumë aktivitete

27 Nëntor, 2022 - 9:15 pm

Drejtoria e Kulturës në Komunën e Prishtinës ka bërë të ditur agjendën e aktiviteteve që do të mbahen nesër në Prishtinë, të cilat janë organizuar për të shënuar festën e 28 nëntorit, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Facebook”, Drejtoria e Kulturës ka paraqitur shtatë ngjarjet që do të mbahen nesër.

Postimi i plotë:

“Në prag të festës së flamurit, Kryeqyteti ka kënaqësinë që të shpalosë agjendën e të gjitha aktiviteteve që janë organizuar për ditën e shënuar të 28 nëntorit.
Në orën 11:00 pranë 📍Fakultetit Filologjik do të bëhet përurimi i shtatores së Prof. Anton Çettës.
Në orën 11:30 do të mbahet ekspozita personale e prof. Anton Çettës në 📍Bibliotekën Kombëtare të Kosovës;
Në orën 12:15 do të bëhet përurimi i veprës artistike “Këmbëkryqi” tek 📍sheshi “Zahir Pajaziti”;
Nga ora 10:00 – 22:00 do të mbahet panairi “Blej Shqip” tek 📍sheshi “Nënë Tereza”;
Në ora 13:30 do të mbahet edicioni i parë i “Festivali i Plisit” ku do të bëhet inagurimi i monumentit të Plisit;
Ndërsa nga ora 10:00 – 16:00 do të mbahet koncerti madhështor me program te pasur artistik:
*DJ WEST,
*Shkolla e muzikës “Prenk Jakova”,
*Program kulturo-artistik nga asambli “Qamili Vogël”,
*Ilirët dhe Aurela Makolli,
*Korab Shaqiri,
*Stresi.
Nga ora 19:00-22:30 koncerti per 35 vjetorin e tifozërisë së kryeqytetit, Plisat me “Besa Besë”.
Ftojmë të gjithë qytetarët të na bashkohen në festën e madhe!
Urime 110 vjetori i Pavarsisë së Shqipërisë!”, thuhet në postimin e tyre. /KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme