Propozimi i Gencit: Do ta paguajmë taksën e rrugës, por paratë dërgoni për rindërtim të shtëpive të shkatërruara

27 Nëntor, 2019 - 5:23 pm

Genc Prelvukaj ka një thirrje për qeverinë e Shqipërisë së i përket taksës së Rrugës së Kombit që kosovarët duhet ta paguajnë për të hyrë në shtetin shqiptar.

Gjatë këtyre dy ditëve është diskutuar me të madhe problemi për pagesën e taksës së ‘Rrugës së Kombit’, që Shqipëria ia ka vënë Kosovës për t’i dhënë të drejtën për të hyrë në shtetin shqiptar.

E me rastin e tërmeteve dhe ndihmës së madhe që njerëzit nga Kosova po dërgojë në Shqipëri, shumë banorë, si të Kosovës ashtu edhe të Shqipërisë, po mendojnë se është e padrejtë që ata të paguajnë edhe këto ditë kur po shkojnë për qëllime humanitare.

Megjithatë, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk pajtohet që kjo taksë të hiqet.

Producenti Genc Prelvukaj ka bërë një status në lidhje me këtë, duke dhënë një ide që po përkrahet nga shumë njerëz.

Prelvukaj në statusin e tij thotë: “Nje thirrje per shtetin shqiptar“:

“Taksen e Rruges se Kombit, qe e paguajne qytetaret e Republikes se Shqiperise dhe Shqiptaret e Kosoves, nese nuk e largoni teresisht, atehere te pakten kalojeni ne nje fond per rindertimin e shtepive te shkaterruara. Jo vetem nje dite e nje jave por deri ne rindertimin e plote. Jo nje pjese nga pagesa por teresisht. Ne mundemi me ndonje grope ne rruge, mundemi edhe neper tunel pa drita, mundemi edhe me nje korsi, sepse kemi udhetuar me qindra here edhe nga rruga e vjeter permes bjeshkeve nga Fushe Arrezi dhe sna ka gjetur gje, por njerezit nuk munden pa kulm mbi koke. Express/ KultPlus.com

Njerezit nuk munden nen rrenoja.

Plus dimri eshte ne prag.

Të ngjajshme