Publikohet fotografia e parë e vrimës së zezë gjigande të galaktikës sonë

12 Maj, 2022 - 11:46 pm

Kjo është vrima e zezë gjigante që jeton në qendër të galaktikës sonë, e fotografuar për herë të parë.

I njohur si Shigjetari A*, objekti është katër milionë herë më i madh se masa e Diellit tonë.

Ajo që shihni është një rajon i errët qendror ku ndodhet vrima, e rrethuar nga drita që vjen nga gazi super i nxehtë i përshpejtuar nga forcat e pafundme gravitacionale.

Për shkallë, unaza është afërsisht sa madhësia e orbitës së Mërkurit rreth yllit tonë.

Kjo është rreth 60 milion km, ose 40 milion milje, gjerësi.

Për fat të mirë, ky përbindësh është shumë larg – rreth 26,000 vite dritë në distancë – kështu që nuk ka asnjë mundësi që ne të kemi ndonjë rrezik.

Imazhi është prodhuar nga një ekip ndërkombëtar i quajtur bashkëpunimi i teleskopit të horizontit të ngjarjeve (EHT).

Është imazhi i tyre i dytë i tillë pasi publikuan në 2019 një foto të vrimës së zezë gjigante në zemër të një galaktike tjetër të quajtur Messier 87, ose M87. Ai objekt ishte më shumë se një mijë herë më i madh në 6.5 miliardë herë më shumë se masa e Diellit tonë.

“Por ky imazh i ri është i veçantë sepse është vrima jonë e zezë supermasive,” tha Prof Heino Falcke, një nga pionierët evropianë pas projektit EHT.

“Kjo është në ‘oborrin tonë të shtëpisë’, dhe nëse doni të kuptoni vrimat e zeza dhe si funksionojnë ato, kjo është ajo që do t’ju tregojë sepse ne e shohim atë në detaje të ndërlikuara,” tha shkencëtari gjermano-holandez nga Universiteti Radboud Nijmegen për BBC News./ KultPlus.com

Të fundit

Të ngjajshme